Miasta

CHORZÓW miasto z Kotłem Czarownic

Jak wygląda Chorzów w dzisiejszych czasach ?

Spacerując po tym śląskim mieście można poczuć atmosferę byłego przemysłowego charakteru tego miasta. Chorzów jest na ogół uporządkowany architektonicznie według mnie czyli – stare ze starymi, nowe z nowymi, socrealizm z socrealizmem. W Chorzowie jest mnóstwo ciekawych miejsc i zakątków, co może być zaskoczeniem dla niezamieszkujących tutaj ludzi, którzy mają błędne pojęcie o tym śląskim mieście. Pomimo tego spacerując popularną tutaj ulicą Wolności można odnieść wrażenie, że jest tu sam beton, cegły, kamienie i kostka o terenach zielonych można zapomnieć a dzielnica ta jest gęsto zaludniona zupełnie inaczej niż inne dzielnice czy obrzeża miasta. Jak wygląda obecnie Chorzów zapraszam do obejrzenia filmu:

Chorzów miasto z kotłem czarownic

Z czego znany jest Chorzów ?

Wielu ludziom Chorzów może kojarzyć się z piłką nożną i zasłużonym polskim klubem sportowym czyli Ruchem Chorzów. Poza tym ze stadionem śląskim czyli „Kotłem Czarownic” oraz planetarium, zoo czy też Śląskim Wesołym Miasteczkiem.

W tym śląskim mieście jest wiele zabytków. Jednym z najstarszych jest XVI w drewniany kościół św. Wawrzyńca, który de facto został wybudowany w Knurowie, natomiast najstarszym miejscowym zabytkiem jest kościół św. Marii Magdaleny, obejrzeć można także inny wiekowy kościół Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym. Oprócz sakralnych obiektów zabytkowych są jeszcze laickie takie jak:

  • Teatr Rozrywki,
  • neogotycka Poczta,
  • dawny budynek Ratusza,
  • Gmach Straży Pożarnej, –
  • budynki Zakładów Mięsnych,
  • oraz kilka zabudowań kopalni.

Skąd się wzięła nazwa Chorzów ?

Nie można jednoznacznie stwierdzić skąd pochodzi nazwa miasta Chorzów. Zakłada się różne teorie, lecz żadna nie jest pewna na 100%. Najbardziej realny jest wg. profesora Jana Drabiny, który podaje, że nazwa Chorzów pochodzi od imienia Zachariasza (Zacharza), jednego z ówczesnych zagrodników. Przyjmuje się również, że nazwa Chorzowa pochodzi od nazwy Zversov lub Zuersov. Widnieje w bulli papieża Innocentego II z 1136 roku. Nazwa Chorzów może być pochodną od Coccham lub Coccha. Pojawiła się w dokumencie patriarchy jerozolimskiego z 1198 roku kiedy to nadał ziemię Stróżom Bożego Grobu. W dokumencie lokacyjnym widnieje nazwa Chareu. Kto chce wiedzieć więcej niech poszuka w mojchorzow

Zobacz także:  RUDA ŚLĄSKA miasto wielu dzielnic

Ciekawostki o mieście

Z ciekawostek można dodać, że jest tutaj skwer imienia Józefa Murgota i mieści się u zbiegu ulic Hajduckiej, Racławickiej, Górniczej i Krętej i ma około 100 metrów kwadratowych i chyba jest to najmniejszy skwer w naszym kraju – pospacerować po nim raczej nie można. Swój stadion w Chorzowie ma GKS Katowice. W 1963 roku Kocioł Czarownic czyli Stadion Śląski gościł piłkarskie zespoły czyli Górnik Zabrze- Austria Wiedeń (1:0) a widowisko obserwowało z trybun aż 120 tys. ludzi !!! Chorzów Rynek – podczas okupacji nosił nazwę Adolf Hitler-Platz.

W dniu 30.07.2023 roku na Stadionie Śląskim odbędzie się koncert Rammstein

Mapa Królewskiej Huty

Co nowego w Chorzowie ?

Reasumując Chorzów to miasto z dużym potencjałem, pomimo wielu niezagospodarowanych wg. pomysłów mieszkańców jeszcze terenów, które są pozostałościami po minionych czasach z potężnym przemysłem. Przedstawiłem tutaj Chorzów z mojego punktu widzenia, więc jeśli ktoś ma inne zdanie niech przyjedzie tutaj i sam zobaczy jak on wygląda. Najnowsze informacje z tego miasta można zobaczyć na stronie chorzow.naszemiasto .

Jeśli zaciekawiło cię to górnośląskie miasto to możliwe że będziesz chciał się tutaj zatrzymać. Sprawdź jakie oferty noclegowe w Chorzowie znajdują się na ➽➽➽ BOOKING.COM

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *