Miasta

Czechowice-Dziedzice miasto z zapałkami

Czechowice-Dziedzice to jak sama nazwa na to wskazuje połączenie dwóch miejscowości. Miasto nie jest zbyt duże, jednakże dosyć uprzemysłowione. Wielu osobom w naszym kraju Czechowice-Dziedzice będą się kojarzyć z produkowanymi tutaj kiedyś zapałkami. Ci co jeżdżą „jedynką” z aglomeracji w stronę Bielska lub na odwrót kojarzą to miasto z korków drogowych na światłach… Kolejarze także znają Czechowice z dużego węzła kolejowego. Samo miasto jest dość przestronne z w miarę nowymi zabudowaniami. Jest tutaj także ciekawa industrialna architektura czyli familoki na kolonii czyli Żebraczu. Będąc w Czechowicach można mieć wrażenie, że wielu mieszkańców zajmuje się wędkarstwem ponieważ co krok są tutaj stawy. Kilka ładnych budynków i zabytków tutaj znajdziemy tylko trzeba trochę poszukać. Miejsc do spacerów także jest tutaj sporo a dużym plusem jest widok na Beskidy, który przy fajnej pogodzie robi naprawdę pozytywne wrażenie.

Z czego słyną Czechowice-Dziedzice

Czechowice-Dziedzice nie mają zbyt wielu zabytków czy niesamowitych krajobrazów. Wiele osób kojarzy miasto z zapałkami ponieważ była tutaj fabryka zapałek znana nie tylko w Polsce ale i na świecie. Niestety nastał schyłek w tej branży i fabrykę zamknięto w 2021 roku.

Wiele osób kojarzy także węzeł kolejowy, pociągi, dworzec z miastem. Swoje początki żelaznych dróg możemy szukać kiedy powstała tutaj Uprzywilejowana Kolej Północna Cesarza Ferdynanda.

Historia miasta Czechowice-Dziedzice

Czechowice-Dziedzice otrzymały prawa miejskie w 1950 roku, jednakże pierwsze informacje o Czechowicach pochodzą z XV wieku. Istniały w tamtym obszarze i późniejszym okresie trzy wsie: Czechowice, Dziedzice i Żebracz. Przez długi okres region ten był terenem przygraniczny.

Pierwsi mieszkańcy okolic Czechowic utrzymywali się przede wszystkim z rolnictwa do połowy IX wieku a naprawdę szybki rozkwit tego regionu rozpoczęło się od wybudowania tutaj linii kolejowej na trasie Wiedeń – Kraków. Zaczęło wtedy powstawać sporo zakładów przemysłowych, które były położone w pobliżu linii, co umożliwiało uproszczony transport.

Zobacz także:  Świętochłowice. Zapomniane śląskie miasto

W okresie międzywojennym region Czechowic i Dziedzic był dość dobrze rozwinięty w porównaniu z innymi regionami województwa śląskiego. W tamtym okresie powstały m in. fabryka kabli, zapałek, papieru, maszyn, przemysłu elektrycznego i innych.

Po rozpoczęciu 2 wojny światowej tereny te zostały wcielone do III Rzeszy Niemieckiej. W 1940 r. Czechowice i Dziedzice połączono w jedną gminę. Na terenie Czechowic-Dziedzic znajdowały się dwa podobozy obozu koncentracyjnego Auschwitz funkcjonujące do 1944 roku.

Po nadaniu praw miejskich w 1950 r. miasto nazywało się Czechowice, jednakże po protestach mieszkańców przywrócono nazwę Czechowice-Dziedzice.

Jakie są Czechowice-Dziedzice?

Czechowice-Dziedzice przedstawione zostały na ciekawym autorskim filmie poniżej:

Jak wyglądają Czechowice-Dziedzice?

Gdzie iść na spacer w Czechowicach

Jest tutaj sporo miejscówek na spacer. Według mnie takimi miejscami są:

  1. Dolina Potoku Czechowickiego – gdzie można także zobaczyć pałac kotulińskich oraz ruiny zamku Wilczków. Jest tam także wieża widokowa, z której można podziwiać widoki,
  2. Spacer po niewielkim lesie „Do Gajówki” w południowej części miasta
  3. Wielu z nas dobrze zna park przy ul. Sienkiewicza tzw. Lasek,
  4. Kolejnym sposobem na małą wędrówkę jest „Dookoła Krzywej” tutaj pomysł zaczerpnięty od autora,
  5. Ciekawą alternatywą spaceru po Czechowicach-Dziedzicach jest obejście stawów: Błaskowiec, Dworskie, Powyżka – około 3 kilometrów,
  6. Szwajcarska Dolina – świetny park dla rodzin z dziećmi,
  7. Skwer stulecia – ale to tylko na chwilę
  8. Dla osób, które mają ochotę zobaczyć industrialną zabudowę miasta polecam spacer po „Kolonii” zwany przez niektórych Żebracz

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *