Wbrew powszechnej opinii Oświęcim to nie tylko były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Miasto ma bardzo bogatą historię a co za tym idzie bardzo mocno zróżnicowane zabudowania co sprawia, że spacer po Oświęcimiu jest bardzo przyjemny i czasem można poczuć ciekawą historię tego miasta. Oświęcim przyjazny jest dla turystów z racji tego, że jest ich tutaj bardzo dużo przez cały rok. W większości restauracji, barów czy cukierni swobodnie porozmawiamy w języku angielskim jak i niemieckim. Ja osobiście lubię spacery po Bulwarach nad Sołą i po uliczkach wokół rynku.
Czy Auschwitz i Oświęcim to to samo ?
Z tym pytaniem często można się spotkać, więc krótko wyjaśnię. W 1940 roku powstał nazistowski obóz koncentracyjny – „Konzentrationslager” a niemiecka nazwa Oświęcimia to Auschwitz. Bezpośrednio po wyzwoleniu spod niemieckiej okupacji miasto powróciło do swojej polskiej nazwy OŚWIĘCIM.
Co warto zobaczyć w Oświęcimiu
Historia miasta jest tak długa i bogata, że wymienię tylko kilka najciekawszych miejsc:
- Miejsce Pamięci Auschwitz-Bierkenau czyli były niemiecki obóz koncentracyjny
- Zamek w Oświęcimiu z wieżą
- Tunel Austriacki
- Kaplica św. Jacka
- Rynek w Oświęcimiu
- Ratusz
- Kapica Hallerów
- Synagoga Chewra Lomdei Misznajot
- Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
- Bulwary
- Zabytkowe kamienice
- Jezioro Kruki oraz wiele innych.
Jak wygląda Oświęcim
Jak wygląda miasto starałem się pokazać na video składając kilka spotów w jeden cały. Nowatorski film można zobaczyć poniżej:
Mapa Oświęcimia
Do miasta można dotrzeć drogą krajową DK 44 z Krakowa lub Katowic jadąc przez Tychy. Drogą wojewódzką 933 z Pszczyny lub Libiąża a także drogą wojewódzką 948 z Bielska (DK52) przez Kęty. Poniżej zamieszczam mapę dla lepszej orientacji:
Noclegi w Oświęcimiu
Miasto ma tyle do zaoferowania, że warto zatrzymać się tutaj na kilka dni aby w pełni poznać wszystkie atrakcje, zabytki, knajpki. Polecam zapoznać się z bogatą ofertą bazy noclegowej w tym miejscu
➔➔➔ booking.com