Jaworzno jest przemysłowym miastem leżącym w województwie Śląskim z olbrzymią elektrownią, którą widać z daleka. Jednakże nie można zaszufladkować tego miasta powiązując go tylko z tymi kominami. Jaworznu bliżej jest kulturowo i architektonicznie do Małopolski niż do Śląska, jednakże nie przeszkadza to w żaden sposób mieszkańcom, którzy są wg. badań jednymi z najszczęśliwszych mieszkańców Polski.
W Jaworznie jest bardzo dużo miejsc zielonych, w których można odpocząć i „naładować swoje akumulatory”. Bardzo popularny jest wypoczynek na Sosinie lub w Polskich Malediwach czyli Parku Gródek. Miasto jest przestrzenne, nie ma ciasnej zabudowy co jest dużym plusem. Zabudowania takie jak bloki mieszkalne oczywiście że są, jednakże ma się tutaj wrażenie, że większość mieszkańców mieszka w domach jednorodzinnych.
Jeśli chodzi o historię miasta to jedne z pierwszych informacji o Jaworznie można znaleźć z XIII wieku. Pomimo tego, iż te tereny są zamieszkiwane od kilku stuleci to dopiero w 1901 roku Jaworzno otrzymało prawa miejskie. Tereny te swój dynamiczny rozwój zawdzięczają wydobyciu srebra, ołowiu z galeny a także rudy żelaza i cynku. Jaworzno po III rozbiorze Polski znalazło się w zaborze austriackim. W pobliżu obecnych granic Jaworzna znajduje się Trójkąt Trzech Cesarzy czyli trójstyk – miejsce gdzie zbiegały się granice trzech państw które przyczyniły się do haniebnego rozbioru Polski. W 1815 roku podczas traktatu wiedeńskiego Jaworzno weszło w skład Wolnego Miasta Krakowa, jednakże nie na długo gdyż po upadku powstania krakowskiego ponownie było w zaborze austriackim.
Podczas II wojny światowej Jaworzno było pod okupacją niemiecką. Po wojnie nastąpił dynamiczny rozwój miasta, zaczęło także napływać sporo ludności z różnych stron naszego kraju. Od 1975 roku kiedy nastąpiła reforma administracyjna Jaworzno weszło w skład województwa katowickiego chociaż kulturowo bliżej mu do Małopolski niż do Śląska. Po kolejnej reformie w 1999 roku miasto nadal dobrze funkcjonuje z innymi śląskimi miastami wchodząc w skład województwa śląskiego.
Co warto zobaczyć w Jaworznie
Miasto z racji tego, iż bliżej mu było do przemysłu niż turystyki czy kultury i sztuki nie posiada takich zabytków jakie można znaleźć w Krakowie, Gdańsku czy we Wrocławiu. Niemniej w Jaworznie można zobaczyć inne wartościowe miejsca takie jak:
- Polskie Malediwy w Jaworznie czyli Park Gródek
- Rynek o nietypowym kształcie
- Rezerwat Dolina Żabnika
- Geosfera
- Zalew Sosina
- muzeum miasta Jaworzno
- Centrum nurkowania „Zalany kamieniołom”
- Studnia w Jeleniu z XVII w.
- Trójkąt Trzech Cesarzy
Gdzie w Polsce znajdują się Polskie Malediwy?
Popularne Polskie Malediwy znajdują się w Arboretum Park Gródek w Jaworznie na terenie dawnego kamieniołomu. Wstęp oczywiście jest darmowy. Zaparkować też możemy bez opłat. Jest to fajne miejsce na weekendowy spacer z rodziną. Podczas dobrej pogody można posiedzieć, poleżeć czyli jednym słowem zrelaksować się. Polskie Malediwy w Jaworznie są bardzo wdzięcznym miejsce do zrobienia sobie sesji fotograficznej nie tylko dla nowożeńców.
Z czego znane jest Jaworzno
Moją pierwszą myślą o Jaworznie była elektrownia, którą zawsze widziałem z daleka jadąc popularną drogą krajową nr1 – taka ciekawostka – pod koniec ubiegłego wieku Jaworzno było miastem, który posiada największą liczbę elektrowni na świecie, ponieważ funkcjonowały tutaj aż 3 elektrownie. Drugą myślą były oczywiście bardzo popularne w ostatnim czasie Polskie Malediwy. Z Jaworzna pochodzi znany niegdyś reprezentant Polski w piłce nożnej Jan Urban. Mieszkańcy Śląska czy Małopolski znają jeszcze miejscowy zalew Sosina, który został ładnie zrewitalizowany, a który jest tłumnie odwiedzany w pogodne dni. Każdy kto był na rynku w Jaworznie także go zapamięta bowiem ma trochę nietypowy kształt a mianowicie jest w kształcie trójkąta. Dla kibiców piłkarskich znane są także dwa stare przedwojenne kluby sportowe czyli Victoria Jaworzno oraz Szczakowianka Jaworzno. Z tego pierwszego klubu z sekcji bokserskiej znani są znakomici olimpijscy pięściarze czyli Krzysztof Rojek czy Andrzej Rżany.
Jak wygląda Jaworzno
Jak wygląda Jaworzno? Wjeżdżając do miasta to co rzuca się w oczy – to olbrzymie kominy elektrowni Jaworzno III. Miasto pomimo tego, że leży w województwie Śląskim to architektura jest inna niż w typowo śląskich miastach. W centrum jest sporo bloków budowanych w czasach socjalizmu, lecz mam wrażenie, że większość mieszkańców Jaworzna mieszka w domach jednorodzinnych. Podobno w Jaworznie mieszkają najszczęśliwsi mieszkańcy naszego kraju. Zgadzam się, nie widać tu patologii, podczas spacerów ludzie uprzejmi. W Jaworznie jest bardzo dużo miejsc, gdzie można odpocząć np. Polskie Malediwy w Jaworznie czyli Park Gródek, Sosina, Dolina Żabnika, Geosfera i inne. Dla miłośników dwóch kółek jest tutaj mnóstwo tras i ścieżek rowerowych. Zabytków znanych tutaj raczej nie ma, lecz nie znaczy to, że nie ma co tutaj robić. Zapraszam do obejrzenia filmu o Jaworznie:
Elektrownia Jaworzno
Energetyka w Jaworznie swoje początki datuje na 1898 rok dlatego, iż przy szybie RUDOLF zainstalowano dwa agregaty prądu stałego. Ich łączna moc dochodziła do 320 kW. W 1903 roku przy ówczesnym szybie FRYDERYK AUGUST została wybudowana kotłownia, w której znalazły się turbiny o mocy 800 kW. Kolejne lata to rozbudowa co przełożyło się na zwiększenie kilkukrotnie mocy. Tuż przed II wojną światową łączna moc zakładów energetycznych wynosiła już 40 M. Po zakończeniu ww. wojny, elektrownia nadal była rozbudowywana osiągając pod koniec lat 50-tych moc 158 MW.
Na początku lat 90-tych elektrownia I była mocno przestarzała a wobec istniejących nowocześniejszych elektrowni Jaworzno II i III, władze postanowiły zamknąć tenże zakład energetyczny. Jednakże pod koniec ubiegłego wieku to Jaworzno było miastem, który posiada największą liczbę elektrowni na świecie, ponieważ funkcjonowały tutaj aż 3 elektrownie.
Na terenie po byłej elektrowni w 2011 roku, rozpoczęta została budowa osiedla mieszkaniowego, dokąd przesiedleni mieli być mieszkańcy osiedla Awaryjnego, które znajduje się przy elektrowni Jaworzno II w związku z budową nowego bloku energetycznego o mocy 930 MW.
- Elektrownia I – została wyłączona w 1998 roku z eksploatacji z powodów ekologicznych a później kompletnie zlikwidowana
- Elektrownia II – w obecnej chwili pełni funkcję elektrociepłowni
- Elektrownia III – posiada jeden z najwyższych tego typów kominów w Europie, mierzący ok. 300 metrów
Obecnie Elektrownia II i Elektrownia III tworzą jeden zakład pod nazwą – Elektrownia Jaworzno III
Noclegi w Jaworznie
Jeśli chcecie mieć dobre miejsce na dojazdu do aglomeracji śląskiej czy Krakowa to Jaworzno jest odpowiednim miejscem z dobrymi drogami dojazdowymi.
W Jaworznie można skorzystać z hoteli, hosteli, prywatnych lokali a także z pola kempingowego czy pola namiotowego. Tutaj można zobaczyć oferty noclegowe:
Czy Jaworzno leży na Śląsku
Jaworzno jest to spore miasto na prawach powiatu znajdujące się we wschodniej części województwa śląskiego czyli na południu naszego kraju. Leży na Wyżynie Śląskiej chociaż historycznie stanowiło część Małopolski. Poniżej przedstawiam wam mapę Jaworzna