Góry

Wędrówka na Wielką Rycerzową

Wielka Rycerzowa to popularne i sympatyczne miejsce na wędrówkę po Beskidzie Żywieckim, które zachęca pięknymi krajobrazami. Poza pięknymi widokami z Hali Rycerzowej znajduje się tam także schronisko, w którym obowiązkowo trzeba się posilić i odrobinę odpocząć. Z samego szczytu czyli 1226 mnpm nie ma pięknych widoków, gdyż jest zbyt dużo drzew, które wszystko zasłaniają. W rejonie Grupy Wielkiej Raczy jest bardzo dużo szlaków, więc można na tą górę wchodzić kilka razy a za każdym razem inaczej. Ja z rodziną zdecydowaliśmy się na wyprawę czarnym szlakiem ze wsi Soblówka – Morgi. Ze szczytu wróciliśmy niebieskim a następnie z przełęczy przysłop zielonym. Całość zajęła nam 10,5 km w 5:20h

Gdzie jest Rycerzowa ?

Wielka Rycerzowa znajduje się w na granicy Polsko – Słowackiej w Beskidzie Żywieckim, po stronie naszych południowych sąsiadów Kysucke Beskydy. Szczyt należy do Grupy Wielkiej Raczy czyli tzw. Worka Raczańskiego – czyli grupa górska w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego przylegający od północy i południa do fragmentu głównego grzbietu karpackiego.

Wielka Rycerzowa z Soblówki

Na Rycerzową można wybrać się pieszo kilkoma szlakami to jest:

  • z Soblówki do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 1,5 h, 
  • z Soblówki do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 1,5 h, 
  • z Soblówki (PKS) – przez Przysłop – później żółtym – do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 2,5 h,
  •  z Ujsół(PKS) – przez Muńcuł– do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 3 h, 
  • z Soli(PKP) – przez Przegibek – później szlak niebieski lub czerwony. Średni czas przejścia 5,5 h, 
  • z Koloni (PKS) – przez Przegibek, później szlak niebieski lub czerwony. Średni czas przejścia 3 h,
  •  z Glinki (PKS). Średni czas przejścia 2,5 h, ze Zwardonia (PKP i PKS) – przez Wielką Raczę. Średni czas przejścia 10 h,
  • z Rycerki – przez Mładą Horę – do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 4 h, 
Zobacz także:  Wyprawa na Jałowiec

Ja wędrówkę rozpocząłem od Soblówki Morgi szlakiem czarnym a ze szczytu schodziłem najpierw niebieskim a następnie zielonym tak więc zrobiona została pętla. Poniżej zapraszam do obejrzenia ciekawego filmu, na którym zobaczycie właśnie ten szlak:

Wielka Rycerzowa

Wielka Rycerzowa z psem

Wiele osób zastanawia się czy wędrówka na Rycerzową z psem jest dobra. Muszę przyznać, że tutejsze szlaki są idealne dla naszych czworonogów dlatego, że nie ma tutaj ostrych kamieni ani schodów skalnych. Psy duże czy też te mniejsze nie będą miały problemu aby nam towarzyszyć na sam szczyt. W Bacówce PTTK na Rycerzowej spokojnie można wchodzić z naszym psem, oczywiście tak aby nie zakłócać spokoju turystom czy też pracownikom.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *