Zakopane to niekwestionowana stolica polskich Tatr. Położone jest na południu Polski u podnóża Tatr. Jest to popularne miejsce wypoczynku, szczególnie w sezonie zimowym. Miasto jest znane ze swoich pięknych widoków, górskich szlaków turystycznych, wyciągów narciarskich i wielu innych atrakcji turystycznych. Zakopane jest również znane z wyśmienitej kuchni, tradycyjnego stylu zabudowy i zwyczajów góralskich. Miasto słynie również z przepięknych zabytków, takich jak Kościół Najświętszej Marii Panny w Zakopanem, Muzeum Tatrzańskie i wiele innych. Jest to także idealna baza wypadowa do zwiedzania pobliskich miejscowości czy pasm górskich.
Jak spędzić czas w Zakopanem ?
Wiele zależy od tego jakim czasem dysponujemy, jakimi chęciami i pieniędzmi. A zatem co można tutaj robić?
1. Zwiedzanie Zakopanego – zobacz najważniejsze atrakcje Zakopanego, takie jak Krupówki, Gubałówka, Kościółek na Pęksowym Brzyzku, Muzeum Tatrzańskie i wiele innych.
2. Wędrówki po górach – wybierz się na pieszą wycieczkę po okolicznych szlakach turystycznych, by podziwiać piękne widoki i czerpać świeże powietrze.
3. Kulig – zabierz rodzinę na tradycyjny kulig zaprzężonym w konie, by poznać zakopiańskie tradycje.
4. Kolejka linowa na Gubałówkę – nie możesz przegapić jazdy kolejką linową na Gubałówkę, by podziwiać piękne widoki na Tatry.
5. Shopping – w Zakopanem znajduje się wiele sklepów i sklepików, w których można kupić oryginalne pamiątki i rękodzieła.
6. Restauracje – Zakopane oferuje wiele restauracji, w których można zjeść pyszne zakopiańskie potrawy.
7. Wspinaczka – jeśli szukasz wrażeń, wybierz się w góry, by wspinać się po szlakach górskich i podziwiać piękne widoki. Oczywiście po ukończonym kursie.
8. Baseny termalne – jeśli lubisz relaks, skorzystaj z basenów termalnych w Zakopanem, by odpocząć po całym dniu zwiedzania.
Z czego znane jest Zakopane?
Zakopane jest najbardziej znanym i popularnym polskim miastem uzdrowiskowym, położonym w województwie małopolskim w Tatrach. Od wieków Zakopane jest znane jako miejsce do uprawiania turystyki, kultury góralskiej oraz sportów zimowych. W sezonie letnim turyści mogą skorzystać z licznych szlaków górskich, wycieczek pieszych i rowerowych. Zakopane jest również popularnym ośrodkiem narciarskim, oferującym liczne stoki narciarski i wyciągi. Ogromna popularność Zakopanego przyciąga również jego unikatowa architektura, tradycyjne jadło i oryginalna kultura góralska.
Z Zakopanem kojarzymy góry, Tatry, schroniska górskie i słynny Krupówki – główna ulica Zakopanego, pełna sklepów, restauracji i kawiarni. W końcu w Zakopanem znajduje się Wielka Krokiew – skocznia narciarska – miejsce zawodów Pucharu Świata. Miłośnicy aktywnego trybu życia uwielbiają Zakopane, bo oferuje liczne możliwości uprawiania sportów – w tym jazda na nartach, nordic walking, kolarstwo, wspinaczka, jazda konna, rafting, canyoning, skutery śnieżne, dogtrekking i wiele innych.
Co robić w Zakopanem w zimie i w lato?
Zima:
– Przede wszystkim sporty zimowe, takie jak narciarstwo, snowboard, skoki narciarskie, biegówki i kuligi.
– Kąpiel w termach i basenach.
– Zwiedzanie zabytków, takich jak Krupówki, Gubałówka i Muzeum Tatra.
– Wędrówki po okolicy, w tym po okolicznych szlakach turystycznych.
– Wizyta w Zakopanem na słynnym jarmarku bożonarodzeniowym.
– Odwiedzanie lokalnych restauracji i barów.
Lato:
– Uprawianie turystyki pieszej, rowerowej i nordic walking.
– Wędrowanie po okolicy, w tym po okolicznych szlakach turystycznych.
– Zwiedzanie zabytków, takich jak Krupówki, Gubałówka i Muzeum Tatra.
– Odwiedzanie lokalnych restauracji i barów.
– Poznawanie lokalnej kultury i tradycji podczas festiwali.
Co zobaczyć w Zakopanem za darmo
Zakopane oferuje wiele darmowych atrakcji, które warto odwiedzić. Oto kilka z nich:
– Gubałówka: znajduje się w sercu Zakopanego i jest popularnym punktem widokowym. Można tu podziwiać panoramę Tatr. Pod warunkiem pieszego wejścia 🙂
– Krupówki: słynny deptak zakopiańskiego miasta, pełen sklepów, restauracji i kawiarni, a także kramów z tradycyjnymi wyrobami podhalańskimi.
– Muzeum Tatrzańskie: Muzeum Tatrzańskie zostało założone w 1889 roku i zgromadziło wiele eksponatów, które odzwierciedlają historię i kulturę regionu. (FREE tylko w niedziele)
– Skocznia Wielka Krokiew: popularny obiekt narciarski i miejsce, w którym odbywają się coroczne zawody skoków narciarskich.
– Drewniany kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem
– Dolina Kościeliska: jedna z najpiękniejszych dolin w okolicy, z licznymi szlakami turystycznymi, kościami i jeziorem.
– Równień Krupowa – popularny park z ławeczkami, alejkami i fontannami, gdzie można wyciszyć się i podziwiać piękne widoki Tatr
– Jaskinia Mroźna – jaskinia we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach
– Kaplica Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce w Zakopanem – piękny kościół, który stanowi prawdziwą ozdobę Zakopanego.
– Dolina Małej Łąki – idealne miejsce na spacer, uprawianie sportów lub wypoczynek na świeżym powietrzu.
– Polana Strążyska – jedna najpiękniejszych polan w Tatrach, do której prowadzi wygodny szlak turystyczny.
– Morskie Oko
Gdzie można dobrze zjeść w Zakopanem?
W Zakopanem można dobrze zjeść w wielu miejscach. Znajduje się tu wiele restauracji, w których oferowane są dania z Kuchni Tatrzańskiej, regionalnych specjałów, a także dań z kuchni międzynarodowej. Najbardziej znane, lokalne restauracje to m.in. Karczma Pod Jedlami, Karczma Baca, Karczma na Krupówkach, Karczma Nosalowa, Karczma u Wojtka, Karczma Ćwiklik. Sprawdzonym, lokalnym miejscem jest również restauracja Willa Antoszka. Jeśli szukasz dobrego miejsca na posiłek w Zakopanem, możesz spróbować restauracji: Karczma Baca, Karczma Góralska, Karczma Spod Gubałówki, Karczma u Wojtka, Karczma U Karka, Karczma Czarny Potok, Restauracja Kielich, Restauracja Amigo, Restauracja Gąsienicowa Chata, Restauracja 'Na Rozstaju’, Restauracja Tatra, Restauracja 'Na Krupówkach’, Restauracja Wygoda, Restauracja „Chochoł”, Restauracja 'Orle Gniazdo’, Restauracja Pod Aniołami, Restauracja 'U Belzebuba’, Restauracja 'U Grzesia’, Restauracja Dziki Potok, Restauracja 'Pod Jedlami’, Restauracja Raciborska, Restauracja 'U Guciów’, Restauracja 'U Weroniki’ i wiele innych.
Na jakie szlaki w Zakopanem
Jest taki wachlarz możliwości jeśli chodzi o szlaki turystyczne od łatwych takie jak wejście na Gubałówkę po trudne np. Orla Perć. Zamieszczam tutaj mapę turystyczną z przykładową trasą z Polany Strążyńskiej do Schroniska na Hali Kondratowej, jednakże sami możemy wybrać sobie szlak:
Jakie szlaki dla początkujących?
1. Szlak na Giewont – jest to doskonały szlak dla osób rozpoczynających przygodę z górami. Jest on łatwy i łagodny, a długość wynosi 5,5 km.
2. Szlak na Kasprowy Wierch – jest to wspaniały szlak, który biegnie przez piękne tatrzańskie łąki, lasy i kosówki. Długość szlaku wynosi 8 km i jest idealny dla początkujących.
3. Szlak na Gubałówkę – jest to bardzo popularny szlak wśród turystów. Jest prosty i łatwy do zdobycia. Długość szlaku wynosi 3,5 km.
4. Szlak na Butorowy Wierch – jest to krótki szlak, który biegnie przez piękne trawiaste polany. Długość szlaku wynosi 4 km i jest idealny dla początkujących.
5. Szlak na Czerwone Wierchy – jest to doskonały szlak dla początkujących, którzy chcą zobaczyć piękne widoki. Długość szlaku wynosi 8 km i jest łatwy do przejścia.
Jak najlepiej dojechać do Zakopanego
Najlepszym sposobem na dojazd do Zakopanego jest samochód. Jeśli jednak nie dysponujesz własnym pojazdem, możesz skorzystać z pociągu lub autobusu. Na trasie znajdują się liczne połączenia kolejowe i autobusowe. Przykładowy dojazd z Krakowa:
Gdzie tanio spać w Zakopanem?
Odpowiedź zależy od Twoich oczekiwań i budżetu. Zakopane oferuje szeroki wybór noclegów, od tanich hosteli do luksusowych apartamentów. Jeśli szukasz taniego noclegu, możesz skorzystać z ofert oferowanych przez hostele, kwatery prywatne, pokoje gościnne lub schroniska. Większość oferuje atrakcyjne promocje i zniżki. Zastanów się również nad skorzystaniem z oferty przygotowanej specjalnie dla gości w Zakopanem:
Booking.com