Zamki i ruiny

Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim

Zwiedzanie zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim jest jednym z popularniejszych sposobów na zwiedzanie interesujących ruin wracając znad Morza Bałtyckiego popularną autostradą A1. Nie oznacza to, że brakuje tutaj turystów z Torunia, Bydgoszczy czy Grudziądza. Co prawda nie udało się doprowadzić tego zamku do stanu przed zniszczeniem jednakże utrzymywany jest obecnie w formie tzw. trwałej ruiny jako przykład zamku nizinnego o najwyższych wartościach historyczno – architektonicznych.

Ile lat ma zamek w Radzyniu Chełmińskim?

W XIII wieku z pomysłu mistrza zakonu krzyżackiego von Balka zbudowano tutaj pierwszą budowlę fortyfikacyjną drewniano-ziemną. Niespełna pół wieku później wzniesiono tutaj już budowlę murowaną. Znany w obecnej formie zamek został wybudowany w latach 1310-1330 czyli w XIV wieku. Tak więc zamek ma ponad 692 lata.

Jak wygląda zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim?

Jeśli chcesz zobaczyć czy rzeczywiście warto tam podjechać to zapraszam na film, który można zobaczyć dzięki uprzejmości HaniaHanna:

Turniej rycerski w Radzyniu

Turniej rycerski w Radzyniu Chełmińskim to jedno z najbardziej charakterystycznych wydarzeń w Polsce, organizowane w każdym roku. Szranki mają na celu przywrócenie dawnej tradycji rycerskiej i służą do przypomnienia o polskich tradycjach z zakresu sztuki walki, kultury, sztuki i tradycji rycerskich. Uczestnicy mogą wziąć udział w wielu ciekawych imprezach, w tym szkoleniach w zakresie sztuki walki, turnieju rycerzy, pokazach uzbrojenia, zawodach strzeleckich oraz konkursach rycerskich. Turnieje odbywają się w okresie letnim i obejmują wiele wydarzeń, w tym konkursy na najlepszego rycerza, prezentacje zbroi i uzbrojenia, prezentacje tradycyjnych gier rycerskich oraz imprezy otwarte dla zwiedzających. Wielu z uczestników jest też honorowanych, którzy mogą uczestniczyć w biesiadach oraz w różnych wydarzeniach rycerskich. Wszyscy uczestnicy są upoważnieni do wzięcia udziału w różnych pokazach i konkursach, a także do noszenia odpowiedniej odzieży.

Zobacz także:  Zamek w Siewierzu

Szranki organizowane są przez miejscowych pasjonatów Bractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego. Aktualności z tym związane można znaleźć TUTAJ

Jakie filmy były kręcone na zamku w Radzyniu Chełmińskim?

Zamek był wykorzystany w serialu „Samochodzik i Templariusze”. Serial opowiada o grupie młodych przyjaciół, która wraz z historykiem, głównym bohaterem, detektywem i muzealnikiem – Panem Tomaszem, postanawia zgłębić tajemnice zakonu Templariuszy i odnaleźć ich legendarny skarb.
Wyruszają w podróż, która będzie pełna niesamowitych i zapierających dech w piersiach przygód.

O innych na tą chwilę nic nie wiem.

Radzyń Chełmiński historia

W 1224 roku Radzyń wykupił biskup Chrystian. Następnie miejscowość przejęli Krzyżacy. W 1234 roku na większej z wysp ulokowali miasto, a na mniejszej zbudowali drewniano – ziemną warownię. Z czasem, by rozbudować swoje włości, obniżyli poziom tutejszego jeziora. Dzięki temu wznieśli jeden ze swoich najpotężniejszych domów konwentualnych, który od 1251 roku był siedzibą krzyżackiej komturii.
W 1234 roku Radzyń otrzymał prawa miejskie. 24 lutego 1397 roku założono tu Towarzystwo Jaszczurcze. W 1440 roku Radzyń wszedł w skład Związku Pruskiego. 1466 to rok, w którym powrócił w granice Polski i Radzyń został siedzibą starosty niegrodowego. W latach 1772-1920 pod zaborem pruskim.

Z Radzyniem Chełmińskim związany jest przedstawiciel znanego rodu Kostków herbu Dąbrowa, Stanisław Bolesław Kostka, syn Jana Jakuba i Apolonii Pałubickiej – członek zarządu miejscowego Banku Ludowego, w latach 1907 i 1912 delegat Prus Królewskich do parlamentu w Berlinie, w 1920 roku komisaryczny burmistrz Radzynia Chełmińskiego.

Najsłynniejszym zabytkiem Radzynia jest zamek krzyżacki. Warto także zobaczyć kościół parafialny św. Anny, oraz cmentarz z gotycką kaplicą św. Jerzego z roku 1340 – dane ze strony www.poznajhistorie.pl/city/radzyn-chelminski DZIĘKUJĘ

Gdzie jest Radzyń Chełmiński?

Radzyń Chełmiński to miasto w północnej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim. Położone jest na Pojezierzu Chełmińskim około 15 km na wschód od Grudziądza. Mapa z zaznaczeniem zamku poniżej:

Zobacz także:  Zamek Tenczyn w Rudnie

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *