Góry

Babia Góra czyli Diabelski Szczyt

Babia Góra, to najwyższa Polska góra poza Tatrami, która należy do Korony Gór Polskich. Jest wysoka na 1725mnpm. Dla wędrujących po górach ta niekwestionowana Królowa Beskidów jest to obowiązkowym szczytem do zdobycia.

Gdzie jest Babia Góra?

Zacznijmy od tego, iż jest to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, który należy do Pasma Babiogórskiego w Beskidach Zachodnich. Najwyżej wzniesiona część góry to Diablak, jednakże przyjęła się potoczna nazwa – jakżeby inaczej Babia Góra. Góra ta należy do perły w koronie najwyższych gór Polski. Ten Diabelski Szczyt leży nad najdłuższą wsią w Polsce czyli Zawoją, która położona jest w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Zawoja, na południu kraju przy granicy ze Słowacją. Jest także siedzibą Babiogórskiego Parku Narodowego.

Czy wejście na Babią Górę jest trudne?

Diablak jest najwyższym szczytem w Polsce jeśli nie wliczymy w to Tatr. Z wejściem na szczyt turyści nie powinni mieć problemów jeśli mają w miarę przyzwoitą kondycję. Nie znaczy to wcale że jest tutaj jak z wejściem np. na górkę za naszym blokiem. Czasami panują tutaj dobre warunki pogodowe, które potrafią się dynamicznie zmienić i zmusi nas do zawrócenia z trasy lub udania się do bezpiecznego schroniska. Takich przypadków jest dość sporo każdego roku. Do wejścia na Diablak trzeba się odpowiednio przygotować od dobrych butów, peleryny, naładowanego telefonu po latarkę, batonika i wodę. Kto chodzi po górach to wie o czym mówię. Najtrudniejszym technicznie szlakiem będzie Akademicka Perć, z którą jednak większość wędrowców powinno sobie poradzić.

Zobacz także:  Wyprawa na Banikov

Skąd najlepiej jest wejść na Babią Górę – szlaki

Aby zdobyć ten piękny szczyt mamy do wyboru kilka szlaków o różnej trudności. Dużo zależy od tego w jakiej jesteśmy kondycji fizycznej i ile możemy poświęcić czasu na wędrowanie. Zaprezentuję wam kilka popularnych i interesujących szlaków.

Będąc na Przełęczy Krowiarki możemy wędrować następująco:

1. Rozpoczynamy niebieskim szlakiem i idziemy aż do „Skrętu Ratowników” gdzie skręcamy w lewo na żółty szlak czyli na słynną „Akademicką Perć”. Stamtąd idziemy już prosto do szczytu. Dystans to 7,4km, który powinniśmy pokonać w ciągu 3:11h. Można także najpierw udać się do schroniska PTTK markowe Szczawiny gdzie się posilimy i udamy się żółtym do celu czyli na 1725 metr. Poniżej mapka:

2. Rozpoczynamy niebieskim szlakiem i wędrujemy do momentu kiedy dojdziemy do „Szkolnikowych Rozstaji” i skręcamy w lewo na szlak zielony, którym docieramy do Sokolicy i skręcamy w prawą stronę idąc czerwonym szlakiem do szczytu. Dystans to 6,4km z szacowanym czasem przejścia 2:52h

3. Startujemy czerwonym szlakiem i idziemy właśnie tą trasą do samego szczytu. Dystans to 4,6km a czas dreptania to 2:24h

4. Wędrówkę rozpoczynamy niebieskim szlakiem i idziemy do schroniska PTTK Markowe Szczawiny tam po zjedzeniu smakołyków i chwili oddechu idziemy czerwonym szlakiem do Przełęczy Brona i kierujemy się w lewą stronę do naszego celu czyli szczytu Diablaka. Całość to 9,3km z czasem wejścia 3:30h

Będąc w Orawskiej Półgórze czyli Oravska Polhora jednota można także wybrać co najmniej trzy trasy. Ja wam pokażę jedną z nich:

1. Naszą wycieczkę rozpoczynamy czerwonym szlakiem. Na Vonžovcu idziemy dalej tym samym szlakiem nie skręcając aż dojdziemy do Małej Babiej Góry, z której przechodzimy na niebieski szlak i idziemy nim do samego szczytu. Dystans to 13,6km z szacowanym czasem przejścia 5:20h.

Zobacz także:  Wyprawa na Jałowiec
Trasa: Oravská Polhora, jednota – Babia Góra (Diablak) | mapa-turystyczna.pl

Kiedy jednak znajdujemy się w Zawoi to możemy wybrać na przykład takie szlaki:

1. Z przysiółka Policzna idziemy niebieskim szlakiem do Rybnego Potoku. Z tamtego miejsca idziemy czarnym szlakiem do Sulowej Cyrhly a następnie idziemy coś zjeść do PTTK Markowe Szczawiny. Po jakiejś nieokreślonej chwili idziemy Akademicką Percią na sam szczyt Babiej Góry – czyli żółtym szlakiem. Dystans 8,2km z szacowanym czasem 4h

2. Z Zawoi Podryzowanej idziemy czarnym szlakiem w kierunku schroniska mijając po drodze Polanę Karczmarczykową. Ze Schroniska idziemy czerwonym szlakiem przez Przełęcz Brona i nie zmieniając koloru szlaku docieramy do Szczytu Babiej Góry na wysokości 1725 metrów. Dystans to 8,8km z czasem wędrówki 3:51h

Co widać z Babiej Góry?

Widok na najwyższe polskie góry czyli Tatry to nie jedyna piękna panorama z Babiej Góry. Ze szczytu można podziwiać większość pasm Beskidów: Śląski, Żywiecki, Makowski, Mały, Wyspowy, Gorce.

Poniżej film z wejściem na Babią Górę szlakiem z łańcuchami czyli Perć Akademików:

Ile osób zginęło na Babiej Górze

Sporo wypadków w okolicy Babiej Góry wpłynęły na to, że góra ta uważana jest za przeklęte a czasem nawiedzone miejsce w Polsce. Chyba nie ma innej góry w Polsce, gdzie rozbiłoby się tutaj tyle statków powietrznych. Pogoda tutaj zmienia się bardzo dynamicznie. Bywa tak, że świeci mocne słońce, a za chwilę zaczyna się gwałtowna ulewa bądź zamieć śnieżna i mgła. Osobiście miałem okazję doświadczyć takiej pogody mimo, że kiedyś się śmiałem z tego. Nietrudno więc jest zabłądzić na Babiej Górze. poniżej przytoczę kilka wypadków:

  • 1935 –  W trakcie rajdu narciarskiego nagle zaczęła się silna zawieja śnieżna. W rajdzie brała udział czteroosobowa grupa narciarzy KS „Beskid” z Andrychowa. Niestety przez słabą widoczność ekipa nie zauważyła pobliskiego schroniska. Wycieńczeni i nieumiejący odnaleźć drogi powrotnej, członkowie wyprawy zamarzli na śmieć.
  • 1963 – Na zboczu góry rozbił się helikopter, mimo że pogoda w dzień katastrofy była przepiękna. Na miejscu zginął pilot oraz dwaj pasażerowie.
  • 1969 – w Paśmie Babiogórskim rozbił się samolot PLL LOT. Maszyna leciała z Warszawy do Balic, jednak z nieznanych powodów niespodziewanie zmieniła trasę. Widoczność tego dnia była znakomita, więc ciężko określić powód tak drastycznego zboczenia z kursu. Pod Babią Górą, a dokładnie na szczycie Policy, zginęły 53 osoby.
  • 2013 – Rozbiła się niewielka awionetka. Samolot leciał z Poznania do Bratysławy, nagle zupełnie zmieniając kurs. Tamtego dnia życie straciły 3 osoby
  • oprócz tego każdego roku gubią się tutaj turyści, do których trzeba wzywać ratowników GOPR-u, niestety nie dla wszystkich kończy się to szczęśliwie.
Zobacz także:  Wyprawa na Salatyn

Legendy o Babiej Górze

Z tą popularną wśród turystów górą wiąże się wiele podań i legend. Przytoczę tu kilka z nich. Czy są prawdziwe osądźcie sami:

  1. Według podań ludowych na szczycie góry odbywały się kiedyś nocne zloty czarownic podczas pełni księżyca czyli tzw. sabaty.
  2. Według jednej z legend z rozkazu miejscowego rozbójnika sam Diabeł miał budować na szczycie zamek. Na nieszczęście nie zdążył on ukończyć zamku a gdy tylko kur zapisał cała konstrukcja runęła wprost na tego zbója. Podobno do tej pory można usłyszeć krzyk rozbójnika, który wydobywa się spod głazów.
  3. Jeszcze inna legenda opisuje, iż jest to kupa kamieni wysypanych przed chałupą przez babę – olbrzymkę,
  4. Kolejna zaś, że ta góra to kochanka zbójnika, która skamieniała z żalu widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego.
  5. Wśród mieszkańców pobliskich wsi można także usłyszeć, że pod tą właśnie górą rozbójnicy przetrzymywali swoje branki stąd też taka nazwa.

Mapa gdzie znajduje się Babia Góra

Diabelski Szczyt w obiektywie

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *